Sve do medalje: od košarke do Amela Tuke

Autor: Zajim Duranović Avgust 25, 2015 0

U ovoj godini građani naše domovine imali su nekoliko razloga za radost. Nisu u pitanju ekonomski, ali i sportski ralozi u ovakvom vremenu, kojeg mediji svakodnevno opisuju kao teško i beznadežno, dobro dođu, prvenstveno kako bi se građani podsjetili da žive u zemlji koja ima potencijala u svemu pa i u sportu i nadogradnji izvrsnih talenata. Potreban je trud i rad, ali i svijest o Bogu, što svjedoči i sedžda Amela Tuke

Juniorska košarkaška reprezentacija je osvojila četvrto mjesto na Evropskom prvenstvu u Grčkoj predvođena sjajnim Edinom Atićem za kojeg se interesuju brojni evropski velikani. Naša kadetska košarkaška reprezentacija je osvojila prvo mjesto na Evropskim igrama mladih u Gruziji (EYOF) gdje su pobjedili Španiju 89:79 da bi taj uspjeh potvrdili i na Evropskom prvenstvu koje je održano nedavno u Litvaniji gdje su redom pobjeđivali sve velike košarkaške sile da bi u finalu priredili senzaciju pobjedivši domaćina Litvaniju 85:83 predvođeni kapitenom Džananom Musom koji je u toj utakmici postigao 34 poena. Džanan Musa je ujedno sasvim zasluženo i proglašen MVP igračem na prvenstvu. Što se tiče atletike tu posebnu pažnju posvećujemo našem Amelu Tuki koji je zadnjih nekoliko utrka dominantno trčao i osvojio prva mjesta. Pogotovo vrijedi istaći miting zlatne lige u Madridu gdje je istrčao najbolje vrijeme ove sezone u svijetu, ali i 11. najbolji rezultat svih vremena na 800 metara .Svoju sjajnu formu Amel Tuka je potvrdio i bronzanom medaljom na svjetskom prvenstvu u Pekingu.Treba spomenuti i Damira Džumhura koji je učestvovao na svim grand slemovima što prije njega nijedan teniser iz Bosne nije uspio.