50godina.jpg
digitalbanner-naslovna7.jpg

Ko će i kako zaustaviti ISIL?

Autor: Decembar 06, 2015 0

Negdje početkom ove godine sam preporučio izdavačkoj kući Buybook iz Sarajeva da se prevede i objavi izvanredna i informativna knjiga "ISIS – U srcu armije terora" koju sam preveo zajedno sa mr. Muhamedom Fazlovićem, sa Fakulteta islamskih nauka. Drago mi je da je knjiga također štampana i u Hrvatskoj u izdanju Jutarnjeg lista, a cilj mi je bio da našoj, a i široj javnosti, ukažemo s kako kompleksnom pojavom se suočavamo.

U tom kontekstu u ovome specijalnom prilogu objavljujemo također jedan izuzetan tekst nagrađenog novinara Guardiana, istraživača Martina Chulova koji od početka krize u Siriji prati ovaj region i rast ove terorističke grupe. Pored ovog teksta tu su dakako i pogledi i mišljenja cijenjenih profesora i autora: Akbara Ahmeda, Mustafe Cerića, Muhameda Jusića, Mustafe Hasanija, Enesa Ljevakovića, Adnana Silajdžića, Rešida Hafizovića, Samira Beglerovića. O ovoj fenomenologiji ćemo se doista morati više zabaviti na svim poljima i svim snagama kako bismo sebe i svoju budućnost sačuvali od pošasti koja nam prijeti. U našoj izdavačkoj kući El-Kalemu trenutno je u pripremi prijevod izvanredne knjige autorice Karen Armstrong "Polja Krvi: religija i historija nasilja" koju sam na zahtjev mog profesora Enesa Karića prihvatio prevesti i njen izlazak se očekuje početkom naredne godine. Dakle, ovom problemu ćemo se morati okrenuti svi zato što je on prijetnja svima: našoj vjeri, našem društvu i zajednici, te našoj državi i jedinoj domovini. 

 

Vezano

Specijalni prilog Preporoda: Ko će i kako zaustaviti ISIL?

 

Potencijal zloupotrebe

Crna ideologija zla od koje nam staje um svima (a nipošto ne smije stati!) koristi sve prednosti našeg globaliziranog svijeta, najnaprednije tehnologije ubijanja, komuniciranja i medijske propagande, dakako i nove načine regrutiranja. Upravo ove činjenice moramo biti itekako svjesni, svi odgovorni u Islamskoj zajednici, u svim njenim upravama i službama, te na svim njenim nivoima, sve do onog temeljnog– imama, džemata i džamije. Ovog također, vrijeme je, trebaju biti svjesni i oni koji pozivaju u vjeru, a rade to mimo institucija Islamske zajednice. Kao što ovaj novi crni kult smrti u novorazvijenim načinima komunikacije ima auto-regrutiranje, također ima i potencijal da efikasno upregne i iskoristi sve naše slabosti i neodgovornosti: slabosti društva u tranziciji, etničke tenzije i podijeljenost zemlje, slabu ekonomsku situaciju, otuđenost koja nikada nije bila izraženija, socijalne devijacije, kocku, drogu, alkohol, kriminalni milje... Dakle svi ovi segmenti lahko mogu biti upregnuti u "menadžment divljaštva" i kreiranja haosa na koji računaju teroristički umovi ISIL-a. Oni su svoje auto-regrutirane soldate spremni kao "topovsko meso" iskoristiti prvenstveno protiv muslimana, a brojke i statistike to evidentno pokazuju: danas su najbrojnije žrtve ISIL-a upravo muslimani!

 

Zloupotreba "borbe protiv terorizma"

 S druge strane, ovaj globalni problem je zbog svoje kompleksne prirode  veoma manipulativna materija koja će se u našoj zemlji, a i šire, itekako naprasno koristiti za dnevnopolitičke svrhe. Svima je odveć jasan paradoks "borbe protiv terorizma" koji je danas donio samo više terorizma i žrtava! Međutim, na sceni je i sve izraženija njena politička zloupotreba. Oni koji budu posezali za ovim političkim i taktičkim koristima moraće se suočiti sa činjenicom da će dugoročno dovesti pod prijetnju i sami sebe, čitava društva i države. Jer, terorizam neće biti pobijeđen islamofobijom, a neće ga pobijediti ni medijski senzacionalizam. "Moramo teroristima i otmičarima ukinuti 'kisik publiciteta' o kojemu oni ovise " - doslovno je kazala Tatcherova 1985. godine u jeku terorističkih napada u Sjevernoj Irskoj, implicirajući na neki način da su mediji kiseonik za terorizam. Vidimo danas kakvu psihozu i strah to stvara, a na nedavnoj konferenciji u Podgorici, na kojoj sam o ovoj temi govorio kao gost iz Sarajeva, kolegica prof. Olivera Injac je dodala kako su i teroristi zapravo "kiseonik za medije". U ovu činjenicu smo se mogli uvjeriti, nažalost, tokom izvještavanja o terorističkom napadu u Rajlovcu – gdje smo ustvari vidjeli koliko su naši mediji posrnuli i prekršili mnoge kodekse profesionalnog novinarstva. 

 

Smatram da u tom segmentu, dakle u virtuelnom svjetu, Islamska zajednica mora učiniti daleko više! Upravo su to područja koja su najranjivija i upravo su to oblasti gdje smo, moramo to priznati, najtanji! Jer, umjesto "teorija zavjere" i bjega od suočavanja sa ovim zlom, potrebno je da hrabro odbacimo logiku straha na kojoj ta ideologija počiva.

 

 Apel kojeg odašilju teroristi današnjice veoma je snažan i, k tome, taj svoj poziv vrlo inteligentno pakuju. Svjesni su slabosti i krize u kojoj se danas nalazi muslimanski svijet. Oni nude instant rješenja za nepravde i probleme koji su se gomilali decenijama i stoljećima. Uz to, današnji odgovor svjetskih sila na ovu prijetnju nimalo nije obećavajući. Dovoljno je samo vidjeti ko se s kim i protiv koga bori danas na Bliskom Istoku. Lista zemalja i centara moći koji su pomogli nastanku i širenju ISIL-a je duga i ona se čudnovato poklapa sa listama sadašnjih koalicija koje se navodno protiv njega bore. Nedavna eskalacija i oduševljenost vojnom intervencijom Rusije u Siriji zasjenila je veliki broj civilnih žrtava i razaranja u sirijskim regionima koji nemaju ništa sa ISIL-om. Štaviše, ruska intervencija uz spašavanje diktatora Assada itekako pogoduje ISIL-u, jer cilja upravo na pobunjeničke snage koje se, osim protiv zločinačkog režima, sada bore i protiv ISIL-a.

 

Glavna linija odbrane

Zatim, nakon napada u Parizu sve više se kao primarni cilj određuje uništenje ISIL-a, a ne rješenje krize u Siriji, koja se nakon sličnog stanja u Iraku i razvila u ono što danas jeste. Na koncu, opravdano je zapitati se: Kakve sve mutantne oblike terorizma u budućnosti možemo očekivati ukoliko se odnos prema rješavanju problema na Bliskom Istoku ne riješi na način "pravednog mira",  a ne "pravednog rata"?  Isuviše dugo, gotovo cijelo proteklo stoljeće, ovaj region se gledao samo kao izvorište resursa i moćno tržište za naoružanje. Uz to, veoma dugo u središtu ovog svijeta stoji otvoren konflikt i zločin nad narodom Palestine -  najduži konflikt modernog doba koji decenijama svakodnevnim aparthejdskim slikama pothranjuje nemir širom globusa. Sada je taj nemir svojim armagedonskim slikama ratova i ubijanja, egzodusa i kolona izbjeglica polahko pokucao i na vrata Zapada.  Sada se taj nemir osjeća i u našim gradovima i na našim ulicama od Pariza do Sarajeva. Posebno smo mi muslimani Bosne mogli osjetiti bol Pariza jer se radi o našoj prijateljskoj zemlji, te zato što je neko našu vjeru zloupotrijebio da u satanskim orgijama pobije nevine ljude. Stoga prvi i najvažniji korak ka zaustavljanju ove crne ideologije jeste znanje i upoznavanje sa ideologijom i okolnostima koje su je proizvele, sa načinima na koji se promovira, te sa ciljevima na koje cilja. Posebno ovdje moramo imati u vidu mlade kao najranjivije ciljeve, te Internet i društvene mreže kao najefikasnija sredstva kojima se ova ideologija širi.

Učeni ljudi moraju ponuditi kontra-narativ ovoj ideologiji, a svi, cijelo naše društvo: od porodice, mekteba, škole, univerziteta, nevladinog sektora, medija, kulturne scene, te uspješnih i društveno odgovornih kompanija. Moramo učiniti više da kod naših mladih razvijemo imunitet, da ih znanjem, pozitivnim aktivizmom, uključivanjem i pružanjem pažnje zaštitimo od opasnih zamki i zločestih duhokradica.

Smatram da u tom segmentu, dakle u virtuelnom svjetu, Islamska zajednica mora učiniti daleko više! Upravo su to područja koja su najranjivija i upravo su to obalsti gdje smo, moramo to priznati, najtanji! Jer, umjesto "teorija zavjere" i bjega od suočavanja sa ovim zlom, potrebno je da hrabro odbacimo logiku straha na kojoj ta ideologija počiva. Glavna linija odbrane protiv ovog mračnjačkog kulta jeste znanje koje će nas sačuvati da ne nasjednemo na njegova pravila igre, te porazimo osnove na kojima počiva – a to su neznanje i brutalna zloupotreba vjere! Konačno, ta pobjeda neće biti moguća bez pravednog mira na Bliskom Istoku, a svaka druga strategija može privremeno donijeti samo kratkoročne rezulate. Ipak, na muslimanskoj ulemi i intelektualcima stoji zadatak da se aktivno uključe i da budu agilniji i dostupniji. Kriza slobodnog muslimanskog uma je i dovela do ove pošasti, a Bog zna kakve mutantne ideologije može u budućnosti donijeti ukoliko je ne prevaziđemo. Od Damaska i Bagdada, Bejruta i Istanbula, od Pariza do Sarajeva – smrti nevinih ljudi svugdje isto bole!

Cijeli tekst u Preporodu od 1. decembra

Zadnji put promjenjen Četvrtak, 06 Oktobar 2016 09:22
Mirnes Kovač

Mirnes Kovač je novinar i politički analitičar iz Sarajeva. Završio je Gazi Husrev-begovu medresu, Fakultet islamskih nauka u Sarajevu, a magistrirao je međunarodne odnose na Univerzitetu Sussex u Velikoj Britaniji. Bavi se praćenjem i analizom političkih procesa u regiji Bliskog istoka i Balkana. Predavač je na SSST-u, sarajevskom univerzitetu Sarajevo School of Science and Technology. Pored prevodilačkog rada, autor je brojnih članaka i knjiga, a kao politički analitičar saradnik je Al Jazeere, Huffington Posta i drugih elektronskih i printanih medija. Član redakcije Preporoda je od 2006. godine.

Twitter

Facebook

© 2017 Preporod All Rights Reserved. Implemented by HudHudPro - Video produkcija